8 czerwca 2016

Prawidłowy ciąg kominowy

Mam problem z prawidłowym ciągiem w jednym z kominów podczas wiatrów wiejących z zachodu. Dom usytuowany jest w osi S-N, a feralny komin jest na połaci dachu od strony zachodniej. Do komina podłączony jest kominek. Wszystko jest w porządku nawet przy bardzo silnym wietrze jeżeli nie wieje z zachodu, gdy tylko zaczyna wiać z zachodu to powietrze zasysane jest do wnętrza. Dodam, że komin wystaje ponad kalenice (około 30-40 cm) i ma zamontowanego strażaka. Do kominka jest doprowadzone powietrze z zewnątrz (dopływ ze strony zachodniej). Czy można liczyć na poradę, niestety do chwili obecnej nikt nie był w stanie mi pomóc. Może zastosowanie wentylatora kominowego mogłoby pomóc?

Postaram się Panu odpowiedzieć na pytanie. Przyczyną zakłócenia ciągu mogą być przeszkody (drzewa, wysokie budynki lub ukształtowanie terenu), które znajdują się od strony zachodniej. Wiatr za tymi przeszkodami opada w dół, (tworząc strefę nadciśnienia), gdzie powietrze jest wtłaczane do komina. Przy wiejącym wietrze po przeciwnej stronie budynku tworzy się strefa podciśnienia, która może wysysać powietrze z budynku. Jeżeli pomieszczenia wewnątrz budynku są ze sobą połączone, a wentylacja wywiewna usuwa więcej powietrza niż jest doprowadzone, to w niektórych pomieszczeniach budynku może pojawić się podciśnienie, które może odwrócić ciąg w kominie. Proszę sprawdzić jak działa wentylacja wywiewna i nawiewna przy określonych kierunkach wiatru. Czy bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego jest równy? (zalecamy Panu przeprowadzenie rutynowych w takich sytuacjach pomiarów powietrza nawiewanego i wywiewanego z wykorzystniem anemometru).

Zachęcam Pana także do zapoznania się z naszą prezentacją na temat nasad kominowych (http://www.kominypolskie.com.pl/ld_skpmuratorexpo.pdf; w dziale “opracowania” na www.kominypolskie.com.pl).