8 czerwca 2016

Użytkowanie i konserwacja komina

Jak powinniśmy dbać o eksploatację i konserwację systemu kominowego w domu jednorodzinnym, aby działał prawidłowo i nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców domu?

Co roku dochodzi do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym. W sezonie grzewczym zatrucia tlenkiem węgla mają miejsce niemal codziennie. Przyczyny tragedii są nadal te same: zaniedbanie, niewiedza, ignorancja przepisów.
Tragedie te należy wiązać jednak przede wszystkim z niesprawnym systemem odprowadzania spalin, co może być skutkiem niesprawnej wentylacji (jej brakiem w ogóle, jej zbytniego uszczelnienia lub celowego zatkania otworów wentylacyjnych), niesprawnego urządzenia grzewczego, wadliwych podłączeń urządzeń grzewczych do komina lub stosowanie elementów kominowych niezgodnie z przeznaczeniem, wad konstrukcyjnych komina lub niepoprawnej jego instalacji (stąd cofnięcia spalin, nadpalenia przewodu), uszkodzeń lub niedrożnych kominów (brak ciągu, niedrożność lub spękanie komina), braku odbioru nowych i modernizowanych kominów, braku okresowych kontroli kominów, a także wykorzystywania do ich wykonania niewłaściwych (np. palnych) materiałów.
Każdy komin powinien: skutecznie odprowadzać całość produktów spalania z urządzenia grzewczego do atmosfery, zapewnić niezbędną ilość powietrza spalania, zapewniać bezpieczeństwo pożarowe zarówno w tracie normalnej eksploatacji, jak i w przypadku wystąpienia pożaru sadzy w kominie, być odporny na działanie spalin i skroplin wytwarzanych w trakcie spalania, posiadać odpowiednią trwałość zarówno w częściach zabudowanych, jaki i wylotów umieszczonych ponad dachem, zapewniać dostępność do bieżącej obsługi tj. przeglądów i usuwania zgromadzonych w kominie produktów spalania, w tym także usuwania zgromadzonych skroplin. O spełnieniu tych wymagań należy pamiętać zarówno na etapie projektowania i budowy komina, jak i podczas jego użytkowania, pamiętając o przeprowadzaniu jego okresowych kontroli i konserwacji.
Zgodnie z przepisami prawa stan techniczny komina oraz ocena jego przydatność do dalszego użytkowania powinny być przedmiotem kontroli obejmujących przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe – 1 raz w roku kontrolować powinniśmy przewody wentylacyjne, 2 razy w roku przewody spalinowe (odprowadzające produkty spalania z kotłów na paliwa płynne oraz gazowe), zaś 4 razy w roku przewody dymowe (odprowadzające produkty spalania z kotłów na paliwa stałe). Niezależnie od tego przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona kontrola stanu technicznego i drożności przewodów kominowych. Kontrola ta wskaże również czy kominy poddawane są okresowemu czyszczeniu i czy pomieszczenia, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze posiadają sprawnie działającą wentylację.
Przypominamy:

  • dopiero dobry komin zapewni bezpieczeństwo Twojemu domowi,
  • pamiętaj, że dobry komin to komin optymalnie dobrany do warunków eksploatacji,
  • wybieraj systemy kominowe wykonane wyłącznie z materiałów niepalnych,
  • pamiętaj, by kontrole systemów kominowych zlecać regularnie i tylko uprawnionym kominiarzom,
  • użytkując właściwy system kominowy przyczyniasz się do ochrony środowiska,
  • wybieraj atestowane systemy kominowe, posiadające krajowe lub europejskie oznaczenia.