8 czerwca 2016

Wentylacja w pomieszczeniu z kominkiem

Proszę o odpowiedź i podstawę prawną odnośnie występowania wentylacji grawitacynej w pomieszczeniu, w ktorym znajduje się kominek. Dodatkowe informacje: budynek jednorodzinny, kominek z płaszczem wodnym w systemie otwartym. Kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz i przewód kominowy spalinowy. Pomieszczenie to pokój dzienny wraz aneksem kuchennym, mającym wentyalcję mechaniczną (kratka w ścianie). Czy wg przepisów taka wentylacja grawitacyjna (jeśli konieczna) może być ewentualnie dzielona z wentylacją łazienki. Tu również prosze o podstawę prawną.

Witam Pana. Przytoczę kilka pkt. z DZ.U. nr 75 poz. 690 – w których zawarte są odpowiedzi na pytania:

§147. Pkt.2 Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza.

§136. Pkt.11. W pomieszczeniu, w którym zainstalowane są kotły na paliwo stałe lub olej opałowy, powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni.

§150. Pkt.9. W pomieszczeniach z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, powinno posiadać w związku z tym własny kanał wentylacji grawitacyjnej. W takim pomieszczeniu może nastąpić np. wypływ spalin – wówczas kanał wentylacyjny służy do ich usunięcia.