8 czerwca 2016

Wkład kominowy

#

W swoim mailu poruszył Pan kilka spraw. Pozwolimy sobie poniżej na nie odpowiedzieć.

1. Zgodnie z definicjami określonymi w normach „kominowych” dotyczących kominów stalowych (PN-EN 1443 oraz PN-EN 1856-2) kominem nazywamy konstrukcję składającą się z powłoki, które tworzą jeden lub kilka kanałów spalinowych służących do odprowadzenia spalin z palenisk do atmosfery. Tak więc w sensie tej definicji przewód lub kanał wentylacyjny nie jest w kontekście tej definicji – kominem.

2. Na komin składają się części takie jak: odcinki komina, kształtki, łącznik (czopuch), nasada lub osprzęt komina (zgodnie z normą PN-EN 1443).

3. Dla uproszenia dość często używana jest potoczna nazwa handlowa „wkład kominowy”. Poprawna nazwa zgodnie z definicjami określonymi w w/w normach winna brzmieć „komin jednopowłokowy” lub „system kominowy jednopowłokowy”.

4. Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych (przytaczanej m.in. na naszych stronach internetowych: https://kominypolskie.com.pl/?p=static&cid=3) każdy wyrób mający istotny wpływ na bezpieczeństwo stosowany w budownictwie i wbudowywany w obiekt winien posiadać naniesione przez producenta oznakowanie znakiem „CE” lub krajowym znakiem budowlanym „B” dokonywane na podstawie wydanej przez wytwórców Deklaracji Producenta. W zależności od wyrobu budowlanego różne są kryteria , których spełnienie upoważnia producenta do naniesienia znaków budowlanych i wydania Deklaracji.

5. Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych (oraz przepisami wykonawczymi) wszystkie kominy są objęte systemem oceny zgodności „2+” (szczegółowe informacje można znaleźć na naszej tronie internetowej w dziale „Opracowania”: https://kominypolskie.com.pl/pdf/SKP_Dostosowanie_systemow.pdf), natomiast wyroby wentylacyjne posiadają odrębne wymagania i systemy oceny zgodności w zależności od ich wpływu na bezpieczeństwo. Szczegółowe informacje o wymaganym systemie certyfikacji wyrobów wentylacyjnych winny być zawarte w Deklaracji Producenta publikowanych przez wytwórcę. Poruszana przez Pana sprawa aprobat technicznych w odniesieniu do wyrobów kominowych będzie funkcjonowała na rynku jedynie do czasu wygaśnięcia ich ważności. Obecnie wszystkie wyroby kominowe winny raczej posiadać oznakowanie „CE” i posiadać certyfikaty Zakładowej Kontroli Produkcji wydane przez notyfikowane w Unii instytucje.