8 czerwca 2016

Wybór komina

Witam, jeżeli to możliwe, zwracam się z wielką prośbą o zarekomendowanie 2-3 wiarygodnych producentów wkładów kominowych ze stali żaroodpornej – do podłączenia komina na paliwo stałe. A tak przy okazji zapytam jeszcze jeśli można o następującą kwestię. Zamierzam na wiosnę rozpocząć budowę domku jednorodzinnego. W obecnej chwili architekt kończy projekt i nadszedł czas podjęcia finalnej decyzji co do wykonania komina. Chodzi o przewód kominowy do podłączenia nowego kotła na paliwo stałe – węgiel ekogroszek/ pellet (okazjonalnie inne sortymenty węgla lub drewno). W związku z powyższym, uprzejmie proszę o następujące informacje: Czy rekomendujecie Państwo wykorzystanie wkładów stalowych zamiast wkładów
ceramicznych (schiedel, marywil, itp) i jeżeli tak to dlaczego? Chciałbym mieć pewność, że rury które wykorzystam będą odporne na ewentualnie powstające w niskich temperaturach agresywne kwasy (bo spaliny w nowoczesnych kotłach na węgiel o ile mi wiadomo są znacznie chłodniejsze niż w dawnych piecach). Rury te powinny być jednak odporne także na mogący się pojawić pożar sadzy. Czy takie materiały są w ogóle możliwe do kupienia? Czy to jest dobry pomysł, aby wymurować najpierw komin tradycyjny z cegły (np. 14 x 28 cm) i w taki prostokątny otwór na koniec od góry włożyć stalowy wkład kominowy o przekroju elipsy? Czy taki wkład będzie można w przyszłości wyjąć? (Obawiam się zabudowywania wkładu stalowego w trakcie murowania ze względu na brak pewności co do umiejętności murarzy).

Z całym przekonaniem możemy Panu polecić firmy będące członkami wspierającymi naszego Stowarzyszenia (linki do stron internetowych polecanych przez Stowarzyszenie producentów kominów stalowych znajdzie Pan na naszej stronie internetowej w dziale „Władze i Członkowie”).

Odnośnie pozostałych tematów, słusznie Pan przedstawił zalety systemów kominowych opartych na wkładach kominowych wbudowanych w obudowy kominowe. To rozwiązanie posiada szereg zalet. Po pierwsze, taka koncepcja wykonania komina nie wymaga z góry na etapie wykonywania prac budowlanych podejmowania konkretnych decyzji co do umiejscowienia i wyboru urządzeń grzewczych, a taka konieczność zachodzi w przypadku wyboru systemu ceramicznego. W tym przypadku w trakcie wykonywania prac budowlanych wykonywana jest jedynie obudowa komina (czy to w postaci kanału z cegły czy przy użyciu prefabrykowanych pustaków kominowych), a odpowiedni wkład kominowy jest instalowany dopiero w momencie wykonywania instalacji grzewczych. Po drugie w przypadku zmiany rodzaju urządzenia grzewczego (np. kominka, kotła atmosferycznego lub kondensacyjnego) nie jest konieczne wyburzenie całego komina lecz jedynie wymiana wkładu na odpowiedni do rodzaju urządzenia.

Stalowe wkłady kominowe są wykonywane z różnego gatunku stali z grupy stali nierdzennych tj. stali kwasoodpornych lub żaroodpornych. Stale te są odporne na szkodliwe działanie spalin z urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym czy paliwami stałymi spełniającymi odpowiednie normy. Mogą natomiast wystąpić problemy, gdy w kotle zamiast paliwa czystego spala się także śmieci i odpady, gdyż z reguły niskie temperatury spalin powodują wydzielanie się skroplin o bardzo agresywnym składzie chemicznym, a to może powodować specyficzną korozję „wżerną” nawet w przypadku najbardziej odpornych na korozję stali.

W tym zakresie większą odpornością charakteryzują się kominy w wewnętrznym wkładem ceramicznym lecz słabszym ich punktem jest jakość wykonania połączeń i dobór odpowiedniej do tego zaprawy. Źle wykonane połączenie kominów ceramicznych, niewłaściwa eksploatacja (np. nagłe zmiany temperatury spalin) mogą powodować rozszczelnienie komina ceramicznego oraz zamakanie obudowy. Z czysto praktycznego punktu widzenia oraz kosztów wykonania możemy więc polecić system oparty na niezależnej obudowie komina oraz zainstalowanym w nim właściwym stalowym wkładzie kominowym.