8 czerwca 2016

Żaroodporny wkład kominowy

Mieszkam w bloku z lat '50, w ktorym niegdys palono w piecach. Wykorzystalem jeden z przewodow kominowych w salonie i zamontowalem kominek wolnostojacy. Podczas montowania kotla gazowego dwufunkcyjnego w kuchni (zalozylem ogrzewanie gazowe) konsultowalem z kominiarzem podlaczenie kominka w salonie. Popatrzyl i stwierdzil ze nie widzi przeciwskazan. Uzgodnilem z nim sposob podlaczenia i zamontowalem. Ostatnio kominiarz przyslany przez administratora stwierdzil, ze nie mam wkladu zaroodpornego w kominie i wydal zakaz palenia w palenisku. Zadzwonilem do poprzedniego kominiarza i poprosilem o ekspertyze z jego strony. Stwierdzil, ze wklady zarowe wymagane sa tylko przy kotlach gazowych i olejowych, a nie przy opalanych paliwem stalym i wydal pozytywna opinie na temat podlaczenia i sprawnosci przewodu kominowego. Wg niego wklady zaroodporne stosuje sie wtedy, gdy komin jest nieszczelny lub istnieje prawdopodobienstwo zapalenia sie sadzy. Administrator uwaza tak, jak wczesniejszy kominiarz - ze wklady zaroodporne sa konieczne w moim przypadku. Dostalem oficjalne pismo od administratora. Powoluje sie na Dz.U. nr 75 z 2002r oraz Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z 2002r par. 145 ust. 1 i par. 270 ust. 2. Znalazlem, przeczytalem i nie widze slowa o wkladach tylko o wymiarach przewodow. Pomozecie mi to zinterpretowac? Zglupialem. Kto ma racje? Prosze o pomoc. Najlepiej poparta przepisami, szukalem w internecie, ale nie udalo mi sie znalezc niczego konkretnego. Sa tylko opinie, ale mi to nie wystarczy. Nie migam sie od tego i w sezonie letnim najprawdopodobniej takowy wklad zamontuje, ale na dzien dzisiejszy jestem ograniczony zakazem palenia w kominku i probuje dociec czy jest podstawa prawna takiego zakazu.

Państwa list przeczytaliśmy z dużą uwagą. Odpowiedź na pytanie nie może być jednak jednoznaczna, gdyż nie są nam znane wszystkie szczegóły sprawy.

Faktem jest natomiast, że zarówno Prawo Budowlane jak i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury Dz. U. nr. 75 z 2002 r. (jednolity tekst Rozporządzenia można znaleźć na stronie internetowej: http://www.gunb.gov.pl) par. 145 ust. 1 oraz par. 270 ust. 2 nie nakładają obowiązku montowania wkładów kominowych, tym bardziej wkładów żaroodpornych. W rozdziale 5 powyższego Rozporządzenia w paragrafie 140 znajdują się następujące zapisy: „pkt. 2 – Przewody kominowe powinny być szczelne (…)” oraz w „pkt. 3. Wewnętrzna powierzchnia przewodów odprowadzających spaliny mokre powinna być odporna na ich destrukcyjne oddziaływanie”. Ponadto zwrócić należy uwagę że polska norma PKN- EN 1443: 2005 „Kominy-Wymagania ogólne” wskazuje, że kominy pracujące w podciśnieniu powinny być szczelne przy nadciśnieniu próbnym 40 Pa, zaś norma PN-B- 10425:1989 r. „Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły – Wymagania techniczne przy odbiorze.” określa jakie czynności odbiorowe powinien przeprowadzić mistrz kominiarski.

Jeżeli w trakcje czynności kontrolnych stwierdzono nieszczelność przewodu, to obowiązkiem mistrza kominiarskiego jest zalecenie uszczelnienia takiego przewodu kominowego. Podobnie, jeżeli stwierdzono, że w kominie może nastąpić wykroplenie się spalin, należy ten komin zabezpieczyć przed ich destrukcyjnym działaniem. Jedną z metod uszczelnienia i zabezpieczenia przed działaniem kondensatu skroplin jest zastosowanie metalowych wkładów kominowych. W zależności od zdiagnozowanych warunków pracy komina można dobrać wkłady kominowe z różnych gatunków stali np. nierdzewnych (kwasoodpornych), niekoniecznie wyłącznie stali żaroodpornych. Zwracamy ponadto uwagę, że w trakcie doboru określonych produktów kominowych należy zapoznać się z Deklaracją Zgodności wydaną przez producenta, w której określone są własności i zakres stosowania tych produktów.

Na zakończenie chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pilną konieczność usunięcia usterek komina – przypominamy, że wiele wypadków śmiertelnych i hospitalizowanych zatruć tlenkiem węgla spowodowana jest właśnie nieszczelnością przewodów kominowych.